Najczęstsze przyczyny zapchania rur w domu
Problem z niedrożną kanalizacją dotyka praktycznie każdego. Standardowo nikt nie zwraca na nią uwagi – jest po prostu obecna i niezbędna do codziennego korzystania. Jednak z czasem odkładające się w rurach nieczystości ograniczają ich przepustowość i pojawiają się główne symptomy niedrożności. W pierwszej kolejności jest to spowolniony odpływ wody, nieprzyjemny zapach, a ostatecznie cofanie treści z rur kanalizacyjnych. Oznacza to nieuchronnie konieczność przepychania kanalizacji.
Wadliwa instalacja i inne problemy
Najczęstszym powodem zatykania się rur jest wadliwie wykonana instalacja. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa zastosowanie nieodpowiednich materiałów do budowy kanalizacji – powinny być one gładkie i odporne na osadzanie się kamienia. Problemem może być też złe rozmieszczenie pionów wodno-kanalizacyjnych. Aby zminimalizować efekt zapychania rur, należy zwrócić uwagę na zachowanie jak najmniejszych odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi, a głównym pionem kanalizacyjnym. Zastosowanie wąskich rur w połączeniu z długą odległością mogą w konsekwencji doprowadzić do konieczności przepychania kanalizacji. Problemem może być także montaż zbyt dużych ilości kolanek i niezachowanie minimalnego 2% spadku. Wpływ na przepustowość mogą mieć także wszelkie wady konstrukcyjne: odstające uszczelki, załamania, rozpięcia rur, zapadniecie się kanalizacji oraz wiele innych. Kanalizacji w kuchni szkodzą tłuszcze, resztki jedzenia i fusy. W łazience problemem są odpady, które trafiają do muszli klozetowych – chusteczki nawilżające, tampony, waciki i inne artykuły higieniczne oraz kosmetyczne, które łatwo pęcznieją. Przyczyną zapychania się instalacji kanalizacyjnej może być także niewłaściwa eksploatacja i brak konserwacji.
Przepychanie zatkanych rur
Przepychanie kanalizacji okazuje się niezbędne, gdy rury w całości utracą swoją drożność. Niestety nie zawsze domowe sposoby w postaci oczyszczania syfonów oraz użycia wody z octem lub środków chemicznych są wystarczające. W niektórych sytuacjach konieczne jest wezwania fachowców, wyspecjalizowanych w przepychaniu rur i udrażnianiu kanalizacji. Specjaliści dokonują oględzin miejsca awarii, a następnie zabezpieczają miejsce pracy i przygotowują odpowiedni sprzęt. Zwykle jest to głowica pod ciśnieniem wody, która za pomocą dyszy skierowanych pod różnym kątem wypuszcza pojedyncze strumienie wody, dając przy tym ogromną siłę przebicia. W przypadku, gdy nie można zastosować głowicy, wykorzystywana jest zautomatyzowana mechaniczna sprężyna, która po podłączeniu do prądu siłą przebicia dorównuje głowicy ciśnieniowej. Po udrożnieniu rur warto dokonać monitoringu kanalizacji, w celu stwierdzenia co było przyczyną jej zapchania.