Na czym polega czyszczenie kanalizacji?
Regularne i prawidłowe czyszczenie kanalizacji stanowi klucz do sprawnego działania instalacji oraz gwarancję higieny. W przeciwnym wypadku mieszkańcy mogą borykać się nie tylko z uciążliwym zapachem i brakiem odpływu, ale również z częstymi i kosztownymi awariami. Z tego względu, warto dołożyć wszelkich starań, aby zachowana została odpowiednia przepustowość rur, a tym samym instalacja działała sprawnie. Na czym polega czyszczenie kanalizacji?
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji
Czyszczenie kanalizacji może odbywać się przy użyciu metod mechanicznych lub ciśnieniowych. Oba rozwiązania cieszą się duża popularnością, niemniej wykorzystywane są zwykle do nieco innych celów. Mechaniczne czyszczenie kanalizacji polega na wprowadzeniu do rur specjalnej spirali. Dzięki użyciu mechanizmu, obraca się ona z bardzo dużą prędkością, w efekcie czego usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, będące przyczyną blokady. Ta metoda znajduje częściej zastosowanie wewnątrz pomieszczeń np. w celu udrażniania zlewów i toalet. Odznacza się wysoką skutecznością, bez względu na długość rur czy rodzaj osadów.
Ciśnieniowe czyszczenia kanalizacji
Ciśnieniowa metoda polega z kolei na wprowadzeniu specjalnego węża, który zakończony jest głowicą (dopasowaną do rodzaju zanieczyszczenia czy średnicy rury). Do kanału wpuszczana jest woda pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia zostają skutecznie wyeliminowane.
Metoda ta jest przyjazna dla środowiska, a także sprawdza się w miejscach, gdzie wymagana jest większa moc np. w oczyszczalniach czy szambach. Silny strumień wody radzi sobie bowiem z wszelkiego rodzaju nieczystościami. Dodatkowo, wielu ekspertów radzi, aby metodę tę stosować profilaktycznie, gdyż zapobiega to powstawaniu ewentualnych awarii rur.