Jakie są najczęstsze przyczyny awarii kanalizacji i jak ich uniknąć?
Awarie kanalizacji to poważny problem, który zagraża higienie i zdrowiu użytkowników instalacji, jak i zdrowiu publicznemu. Mając świadomość tego, jakie są najczęstsze przyczyny awarii, możemy im zapobiegać.
Awaria kanalizacji może przyjąć postać niedrożności lub uszkodzenia mechanicznego rury odpływowej. W pierwszym przypadku naprawa może się ograniczyć do udrożnienia rury przy pomocy specjalistycznego sprzętu, w drugim może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia uciążliwych i kosztownych robót ziemnych.
Niedrożne rury
Niedrożność to zdecydowanie najczęściej pojawiający się problem z kanalizacją. Niestety bardzo często jego powodem jest niedbałość ze strony użytkowników instalacji, którzy nieumyślnie lub celowo wrzucają do odpływów przedmioty, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. To przede wszystkim różnego rodzaju środki higieny, nierozpuszczalne środki do czyszczenia (czyściwa, ścierki, itp.), resztki pożywienia, torebki foliowe.
Wyrzucanie odpadów do kanalizacji może nie spowodować jej natychmiastowego zapchania, jednak w dłuższej perspektywie czasu będzie skutkowało nagromadzeniem się nieczystości na odcinkach rur odpływowych i ich zatykaniu. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż nie wszystkie awarie wynikające z braku drożności rur odpływowych są konsekwencją nieprawidłowego użytkowania instalacji. W przypadku starych instalacji poważnym zagrożeniem jest rdza, która w połączeniu z osadami przyczynia się do stopniowego zawężania się światła rury.
Nieszczelności
Nieszczelności bardzo często wymagają przeprowadzenia robót ziemnych i naprawy lub wręcz wymiany odcinka uszkodzonego orurowania. Powstają one w wyniku wad produkcyjnych, zastosowania nieprawidłowych rodzajów uszczelnień na etapie montażu instalacji, niedbałego montażu. Nieszczelności pojawiające się na odcinkach instalacji biegnących w budynku narażają zdrowie mieszkańców i powodują stopniową degradację substancji budowlanej.
Przemieszczenia rur lub ich rozsunięcie
Kolejna grupa awarii to awarie wynikające z nieprawidłowego przygotowania podłoża pod instalację, jak również zmian geodezyjnych zachodzących w glebie na przestrzeni czasu. Przyczynami przemieszczeń mogą być zmiany poziomu wód gruntowych w obszarze ułożenia rur kanalizacyjnych, w wyniku czego rury mogą osiadać lub być wypychane ku górze. W efekcie pojawiają się nieszczelności lub zwiększa się ryzyko powstawania zatorów.
Awarie kanalizacji są powodowane jej niewłaściwym użytkowaniem oraz nieprawidłowościami, jakie miały miejsce na etapie montażu. Najlepszym sposobem na zapewnienie bezawaryjnej pracy instalacji jest jej użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz regularne czyszczenie rur odpływowych. Warto również zadbać o jakość komponentów, z których budowana jest instalacja i prawidłowe przeprowadzenie prac montażowych.