Ile kosztuje wywóz szamba?
Wiele gospodarstw domowych nie ma możliwości podłączenia do lokalnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Wówczas właściciele mają do wyboru dwie możliwości - stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków lub korzystanie z szamba. Zbiorniki na ścieki o charakterze bezodpływowym są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Zakup szamba wiąże się jednak z koniecznością regularnego opróżniania. Ile kosztuje wywóz ścieków? Od czego zależy cena? Odpowiadamy.
Co wpływa na koszt wywozu szamba?
Głównym czynnikiem wpływającym na częstotliwość wywozu szamba, a tym samym również na koszty z tym związane, jest rodzaj i wielkość zbiornika. Właściciele gospodarstw bez dostępu do lokalnej sieci kanalizacyjnej mogą zbierać szambo w zbiorniku:
- betonowym jednokomorowym - posiada niewielką pojemność, przeważnie do 8 m³; koszty wywozu szamba są niższe, jednak trzeba je realizować częściej,
- betonowym dwukomorowym - są większe, dlatego też mieszczą więcej nieczystości, a to sprawia, że wywóz szamba nie musi być realizowany tak często; przy pomocy takiego zbiornika można nieco ograniczyć koszty opróżniania,
- z tworzywa sztucznego - również wyróżniają się większą pojemnością, dlatego cena wywozu szamba wydaje się być tu atrakcyjniejsza; warto pamiętać, by szamba z tworzywa nie opróżniać do zera, by nie przemieściło się ku górze.
Ile kosztuje opróżnienie szamba?
Najmniej za wywóz szamba zapłacą ci, którzy posiadają małe zbiorniki ściekowe i korzystają z usług pojazdów o pojemności do 4m³. Nieco większe zbiorniki wymagają opróżniania pojazdem o pojemności minimum 5m³ Koszty wywozu są tutaj niższe i wahają się między 150-250 zł. Jednak w związku z tym, że pojemność zbiornika jest mniejsza - trzeba częściej go oczyszczać.
Koszty związane z opróżnianiem szamba o większej pojemności są nieco wyższe, bowiem trzeba wynająć pojazd asenizacyjny od 6 m³ do 10 m³. Wiąże się to z wydatkiem rzędu 250-450 zł. Warto jednak tu zwrócić uwagę na fakt, że stawka w przeliczeniu na m³ nieczystości okazuje się atrakcyjniejsza. Co więcej, jeśli zbiornik ściekowy jest większy, nie wymaga tak częstego opróżniania jak te o mniejszej pojemności.