Co oznacza skrót WUKO?
WUKO jest skrótem od nazwy Wytwórnia Urządzeń Komunalnych. Jest to polska firma pochodząca z Łodzi, która specjalizuje się w wytwarzaniu urządzeń i pojazdów asenizacyjnych, przeznaczonych do transportu nieczystości w formie płynnej. Standardowy samochód WUKO składa się ze zbiornika, węży i pomp, ulokowanych na podwoziu typowym dla pojazdów ciężarowych. Firma WUKO istnieje od 1955 roku i zajmuje się produkcją sprzętu wysokiej klasy, wytrzymałego i żywotnego.
Obecnie skrót WUKO jest wykorzystywany do oznaczania wszelkich usług związanych z czyszczeniem kanalizacji pod ciśnieniem. Choć więc początkowo oznaczał on konkretną firmę, obecnie jest stosowany jako nazwa dla wszelkich rozwiązań, w których bierze udział samochód asenizacyjny.
Przeprowadzanie czyszczenia metodą WUKO
WUKO jest nazwą zbiorczą, pod którą rozumiemy rozmaite metody i usługi związane z czyszczeniem rur kanalizacyjnych. Jest to zbiór rozwiązań bezpiecznych zarówno z perspektywy przeprowadzających je osób jak i środowiska. W trakcie metod WUKO nie stosuje się bowiem niebezpiecznych środków chemicznych, żrących, detergentów. Potrzebny jest jedynie dostęp do specjalistycznego pojazdu asenizacyjnego, wyposażonego w specjalny osprzęt oraz węże dopasowane do średnicy przetykanej kanalizacji.
W trakcie stosowania WUKO, do kanalizacji wtłacza się pod wysokim ciśnieniem płyn. Wypłukuje on wszelkie zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedrożności. Strumień wody jest emitowany w dwie strony, co pozwala na dokładne wypłukanie całej kanalizacji, usunięcie wszelkich osadów oraz odpompowanie wody wraz z nieczystościami. Wysokość ciśnienia ustala się względem konkretnej instalacji, która będzie czyszczona. Najczęściej mieści się w przedziale od 150 do 200 bar, choć może przekraczać nawet 350 bar.
Metody WUKO są generalnie uważane za wysoce efektywne, bezpieczne oraz szybkie w realizacji. Są przeznaczone do stosowania zarówno na świeżym powietrzu jak i wewnątrz budynków. Mogą być wykorzystane w czasie udrażniania prewencyjnego jak i awaryjnego, w odniesieniu do kanalizacji miejskiej, przemysłowej, odpływów deszczowych oraz innych systemów o mniejszym lub większym stopniu skomplikowania.